Polecane filmy

Morderstwo w Orient Expressie

theatersKryminał

Tytuł: Morderstwo w Orient Expressie

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 114′

Adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści kryminalnej Agathy Christie o tym samym tytule. Przebywający na wakacjach znany detektyw Hercules Poirot otrzymuje telegram pilnie wzywający go do Londynu. Szansą na szybkie dotarcie do Europy jest podróż luksusowym pociągiem – Orient Expressem. W pociągu ginie jeden z pasażerów, amerykański milioner. Dla Poirota wydarzenie to staje się kolejna zagadką do rozwikłania.

Marzyciel

theatersDramat

Tytuł: Marzyciel

Rok produkcji: 2004

Czas trwania: 106′

Film opowiadający historię pisarza Jamesa Matthew Barriego, który wprowadził do literatury postać Piotrusia Pana. Pisarz, zaprzyjaźnia się z pewną wdową wychowującą czterech synów. Coraz częstsze spotkania z rodziną Daviesów zainspirowały go do napisania opowieści o chłopcu, który nie chce dorosnąć. Sztuka o Piotrusiu Panu zyskała ogromną sławę, a chłopcom pozwoliła uwierzyć w marzenia i pomogła zmierzyć się z tragicznym wydarzeniem jakie miało wkrótce nastąpić.

Casablanca

theatersKryminałMelodramat

Tytuł: Casablanca

Rok produkcji: 1942

Czas trwania: 102′

Słynny melodramat, którego akcja toczy się w 1941 r. w marokańskim mieście Casablanca. Głowny bohater Ricky, właściciel znanego nocnego klubu ma szansę pomóc w ucieczce do Stanów Zjednoczonych czeskiemu działaczowi ruchu oporu, który przybywa do miasta wraz ze swoją żoną. Okazuje się jednak, że ową kobietą jest Ilsa Lund – dawna miłość Ricky’ego. W obliczu ożywionego uczucia rozpoczyna się konflikt między miłością do Ilsy, która nakazuje zatrzymanie kobiety przy sobie, a pomocą w walce o dobrą sprawę jej mężowi.

Faustyna

theatersBiograficznyDramatReligijnyUncategorized

Tytuł: Faustyna

Rok produkcji: 1994

Czas trwania: 73′

Opowieść o krótkim życiu skromnej zakonnicy, poprzez którą Bóg daje światu poznać swoje miłosierdzie.  Siostra Faustyna została beatyfikowana w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Tydzień po Święcie Zmartwychwstania, w kościele katolickim obchodzone jest święto Bożego Miłosierdzia.

Człowiek, który poznał nieskończoność

theatersBiograficznyDramat

Tytuł: Człowiek, który poznał nieskończoność

Rok produkcji: 2015

Czas trwania: 108′

Fabuła filmu oparta jest o historię życia wybitnego hinduskiego matematyka Srinivasy Ramanujana. Młody Ramanujan, wiedzie zwykłe spokojne życie pracując jako urzędnik w Madrasie. To, co go wyróżnia, to niezwykłe zdolności naukowe, które jednak nie mają szans zostać docenione w tamtejszym środowisku. Mężczyzna decyduje się wysłać kilka swoich twierdzeń matematycznych naukowcom w Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi, otrzymuje zaproszenie do Anglii od jednego z profesorów Uniwersytetu w Cambridge. Szansa, którą dostaje Ramanujan staje się jednocześnie wielkim wyzwaniem, nie tylko ze względu na wybitnych naukowców, z którymi przyjdzie mu współpracować, ale również na wyraźne różnice kulturowe i uprzedzenia rasowe.

Once

theatersDramatMuzycznyRomans

Tytuł: Once

Rok produkcji: 2006

Czas trwania: 85′

Współczesny musical przedstawiający krótki epizod z życia dwójki młodych ludzi. Grający na ulicach Dublina mężczyzna poznaje imigrantkę z Czech. Na kilka kolejnych dni połączy ich wspólna pasja do muzyki. Pisząc wspólnie teksty piosenek, tworząc muzykę i nagrywając wspólnie płytę, dają nam poznać swoje doświadczenia, emocje i rodzącą się między nimi relację.

Pan od muzyki

theatersDramatMuzyczny

Tytuł: Pan od muzyki

Rok produkcji: 2004

Czas trwania: 96′

Bezrobotny nauczyciel muzyki przyjmuje posadę wychowawcy w domu poprawczym na prowincji. Pierwsze zderzenie z zachowaniem i zasadami panującymi w szkole jest dla Clementa Mathieu dosyć bolesnym doświadczeniem. Wszechobecna agresja, którą dyrekcja szkoły, zgodnie z obowiązującym hasłem „akcja-reakcja”, stara się zwalczać surowymi karami, sprawia, że atmosfera w placówce jest podobna do wojskowego reżimu. Spokojnemu, dobrotliwemu Mathieu trudno jest odnaleźć się w takich realiach. Postanawia wprowadzić chłopców w świat muzyki i założyć w szkole chór.

Cienista dolina

theatersBiograficznyMelodramat

Tytuł: Cienista dolina

Rok produkcji: 1993

Czas trwania: 141′

C. S. Lewis, zasłynął przede wszystkim serią opowiadań dla dzieci – Opowieści z Narnii, jednak był on przede wszystkim jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów chrześcijańskich. Film stanowi obraz ukazujący, kilka lat z życia pięćdziesięciokilkuletniego wykładowcy Uniwersytetu w Oxfordzie, kiedy to rozwija się jego przyjaźń z amerykańską poetką żydowskiego pochodzenia. Spokojny, nastrojowy klimat w połączeniu z dialogami o głębokim przekazie sprawiają, że sceny na długo pozostają w pamięci i zachęcają do sięgnięcia po utwory angielskiego pisarza.

Gdy budzą się demony

theatersBiograficznyDramatWojenny

Tytuł: Gdy budzą się demony

Rok produkcji: 2011

Czas trwania: 120′

Młody brytyjski dziennikarz wyrusza w podróż do Hiszpanii, gdzie ma zebrać materiały do książki o kandydacie do kanonizacji, założycielu Opus Dei, księdzu Josemarii Escrive. Nie spodziewa się, że najważniejsze informacje otrzyma od swojego umierającego ojca. Manolo Torres i Josemaria Escriva byli przyjaciółmi z dzieciństwa, którzy chociaż dokonali zupełnie różnych wyborów w życiu to ich ścieżki jeszcze wielokrotnie się przecinały. Akcja filmu w dużej mierze stanowi retrospekcję do czasów hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). Kiedy na ulicach kraju rozgrywają się brutalne walki, młody ksiądz gromadzi wśród siebie idealistycznych studentów, których uczy w jaki inny sposób stawiać opór błędnemu kołu nienawiści. Film zwraca uwagę na niezwykle istotne kwestie miłości, przyjaźni i przebaczenia oraz przybliża postać wielkiego świętego.

Malowany welon

theatersMelodramat

Tytuł: Malowany welon

Rok produkcji: 2006

Czas trwania: 125′

Ekranizacja powieści Williama Somerseta Maughama, której akcja rozgrywa się na obszarze Dalekiego Wschodu. Zamożna kobieta, by uwolnić się od swojej krytykanckiej matki, poślubia zakochanego w niej bakteriologa Waltera Fana. Nie odwzajemniając uczucia męża, niedługo po ślubie nawiązuje romans z brytyjskim konsulem. Walter, po odkryciu zdrady, decyduje się na przyjęcie posady lekarza na odległej chińskiej prowincji opanowanej epidemią cholery. Zabiera tam żonę, pod groźbą zażądania rozwodu z wyjawieniem cudzołóstwa. W obliczu choroby, cierpienia i śmierci, Kitty zaczyna rozumieć potęgę prawdziwej miłości i poświecenia dla drugiego człowieka.